Adéla Hálková, Kateřina Podoláková
Svíčková omáčka (a maso)
Suroviny 4 porce
Omáčka a maso
- 700 g zadního hovězího
- 100 g špeku
- 4 mrkve
- 2 petržele
- 0.5 celeru
- 2 cibule
- 2 lžíce másla
- 1 lžíce mouky
- olej
- 0.5 litru vývaru (lze nahradit i vodou)
- 5 kuliček nového koření
- 5 kuliček celého pepře
- 3 bobkové listy
- citron a brusinky k podávání
Knedlíky
- 3 housky nebo rohlíky
- 3 lžíce másla
- 0.33 kostky droždí
- 1 lžíce cukru
- 400 g hrubé mouky
- 1 vejce (nebo 2 žloutky)
- 225 ml mléka
- 1 lžička soli
- 2 lžíce másla
- 1 lžíce mouky
- 250 ml smetany ke šlehání
Postup
Nejprve si připravíš maso. Teď se ti bude hodit, jestli jsi chodila na hodiny šití nebo vyšívání, je to jemná práce! Špek nakrájej na asi 1 cm široké hranolky, na jedné straně je seřízneš do špičky. Pak dej špek cca na hodinu do mrazáku. Podobné hranolky připrav i z poloviny mrkve.
Hovězí odblaníš a ostrým tenkým nožem provedeš vodorovné vpichy, téměř až na konec masa. Do nich vsuneš kouskyzmrzléhošpeku a mrkve.
Maso na povrchu osol a opepři. V hrnci nebo pánvi rozehřej olej a maso na něm ze všech stran opeč, ať se zatáhne. Když je opečené, odlož ho do hlubokého pekáčku.
Zbylou mrkev, petržel, celer a cibuli oloupej a nakrájej na maličké kostičky, zeleninu můžeš také nastrouhat. Do pánve po mase přidej máslo a opeč na něm kořenovou zeleninu, až zezlátne,přidej i cibuli a spolu s ní opékej dozlatova. Pozor, ať se zelenina nespálí.Pak zeleninu zasyp moukou, pořádně promíchej a ještě asi minutu opékej. Nakonec do pánve přilij vývar, přiveď směs k varu a obsah nalij do pekáčku k masu. Přidej i nové koření, pepř, bobkový list a peč v troubě na 180 °C alespoň 1,5 hodiny, 2 hodiny jsou ideální, dokud maso nezměkne. Maso v průběhu otáčej.
Po upečení maso vyjmi z pekáčku a nech ho stranou odpočívat. Zeleninu přepasíruj přes jemné síto.
V hrnci nech zpěnit máslo, zasyp moukou a míchej, dokud nevznikne světlá jíška. Nalij do ní část přepasírované šťávy, metličkou promíchej a nakonec přidej i zbytek. Vař asi 10 minut, dochuť solí, pepřem, případně citronovou šťávou, smetanu přilij až úplně na závěr, ať se nesrazí.
Maso před podáváním ohřej a nakrájej ostrým nožem na tenké plátky. Podávej spolu s knedlíky přelitými omáčkou, ozdob brusinkami či kouskem citronu.
Knedlíky: Rohlíky nakrájíš na kostičky a opečeš na másle dozlatova. Droždí smícháš s cukrem a 2 lžícemi mléka a necháš vzejít kvásek. To je to trendy slovo, které běhá českým Food Instagramem – kvásek.
Do mísy proseješ mouku, přidáš sůl, vejce, kvásek a mléko a vypracuješ hladké těsto. (Nejprve nepřilévej všechno mléko, ale jen část.) Poté přidáš opečené houstičky a promícháš. Těsto necháš alespoň půl hodiny kynout, pak z něj vypracuješ 2 nebo 3 šišky a dáš si vařit vodu. Knedlíky vaříš 10 minut, potom je otočíš a vaříš dalších 10 minut. Po vyjmutí z vody je několikrát propíchej vidličkou, aby nespadly, můžeš je také potřít olejem, aby nepopraskaly. Krájej je nití, když jsou studené, jde to i nožem.
TIP: Instantní droždí je dehydrované droždí vyráběné ve formě jemných krystalek. Tento typ droždí se prodává v sáčcích o hmotnosti 10 g nebo 7 g od Dr. Oetker a může se při pokojové teplotě skladovat až 18 měsíců. Množství sušeného droždí v balíčku odpovídá asi 25 g čerstvého droždí.
Bez buchet se nevdáš
Tento recept a mnoho dalších najdete v této kuchařce. Jako dárek navíc získáte zdarma recepty z kuchařky v aplikaci.